Generative art چگونه هنری است ؟


مهدی خدادادی - نوامبر 5, 2011 - 7 دیدگاه

زمان تقریبی برای مطالعه: ۶ دقیقه

با شتاب یافتن رشد فناوری های گوناگون و ابزارهای مختلف ، شاخه های هنری نیز به یک باره رشد کمی و کیفی زیادی داشته اند .
این رشد هنری نتیجه به وجود آمدن ابزارهای نو برای بیان هنر است . هنر هفتم ، یعنی سینما ، با اختراع دوربین و تصاویر متحرک آغاز گشت و یا بازی سازی ،حیات خود را با مفهومی به نام کامپیوتر در ارتباط می بیند .
امروزه شاخه های متعدد هنری وجود دارند که ممکن است به دلیل کثرت این شاخه ها برخی از آنها کمتر شناخته شده باشند . پیکسلر سعی دارد هر از چند گاهی به بررسی برخی از این شاخه های هنری بپردازد و نمونه آثاری از آن هنر را به نمایش بگذارد.
پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر نسبت به هنرهای جدید ، اینفوگراف خط زمانی هنر در قرن بیستم را از لینک زیر دانلود کنید :

[download id=”2″]

تعریف Generative art

هنری که امروز آن را معرفی خواهیم کرد Generative art یا “هنر مولد” است .

هنر مولد هنری است که در آن اثر هنری ، طبق الگوریتمی[۱٫ الگوریتم به زبان ساده مجموعه دستوراتی است که به ماشین منظور ما را می فهماند و طراح الگوریتم کسی است که این دستورات و کیفیت آن را برای رسیدن به یک هدف مشخص تعیین می کند . ] از پیش تعریف شده تولید می شود . این الگوریتم می تواند توسط نرم افزار [۲٫ همیشه نیاز به نرم افزار و سیستم های کامپیوتری برای تحلیل الگوریتم نیست و گاها انسان به تنهایی یا به وسیله ابزارهای مکانیکی می تواند به نتیجه دلخواه برسد. ]و یا سیستم های شبیه سازی ریاضی تعریف شود . هنر مولد در همه زمینه های هنری مثل هنرهای تجسمی ، موسیقی ، مجسمه سازی و… کاربرد دارد .

معمولا هنر مولد با به کار گیری متغییرهای تصادفی و استفاده از منطق کامپیوتر ، هنری غیر تکراری و تصادفی است . این هنر تا حدی که هنرمند برایش تعریف کند می تواند خود مختار باشد .

هنر مولد در ساخت حجم

هنر مولد در ساخت حجم

هنر مولد بسیار به شاخه های مختلف علم وابستگی دارد . پس در اینجا هنرمند علاوه بر دارا بودن قوه هنری باید قدری با تئوری های علمی نیز آشنا باشد . هنر مولد یک هنر آشوب گرا است که نمی توان آن را با قطعیت پیش بینی کرد ، اما روند و نظم مشخصی دارد که نمی تواند از آن خطور کند .

برای اینکه در تعاریف گم نشویم ، در ادامه به نمونه کار زیر توجه کنید . این کار را در تابستان امسال انجام داده ام و می توان آن را جز هنر مولد دسته بندی کرد :

[swfobj src=”https://www.pixeler.ir/wp-content/uploads/2011/11/41.swf” width=”600″ height=”400″]

در این کار یک سری حروف فارسی را از ابتدای کار برای سیستم تعریف کرده ام . این حروف طبق یک الگوریتم ، در صفحه چینش می شوند .

مکان حروف ، اندازه آنها و دوری و نزدیکی حروف به یکدیگر همه طبق یک رابطه تصادفی انتخاب می شوند . اگر شما هر بار صفحه را لود کنید ، با یک تصویر متفاوت روبرو خواهید شد . هنر مولد چنین هنری است . شما در این اثر یک گونه از خود مختاری در رفتار را خواهید دید . البته این اثر یک اثر متحرک است که به حرکت و کلیک ماوس پاسخ می دهد . اما الزاما اینگونه نیست و اثر هنر مولد می تواند همانند یک تابلوی نقاشی ثابت باشد .

هنر مند در هنر مولد از نتیجه کلی کار با خبر است و رفتار اثر هنری قابل پیش بینی است . در این هنر ،  مجموعه ای از علت ها در کنار هم تعریف می شوند و معلول رخ می دهد .

هنرمند در این هنر معمولا عناصر اولیه و سپس فرمول ها و روابط را تعریف می کند . پس از آن مجموعه طبق یک سری عملیات تصادفی و شبه تصادفی اثر هنری را شکل می دهد . معمولا نتایج به دست آمده محدود شده و قابل پیش بینی هستند ، اما ممکن است نتایج کاملا متفاوت و تکان دهنده نیز باشند .

هنر مولد می تواند در حین دیده شدن و با دریافت بارخوردها تغییر شکل بدهد و الزاما ایستا نیست . بسیاری از هنرمند/دانشمندان با استفاده از تئوری های علمی در حیطه های گوناگون مانند پزشکی ، فیزیک ، شیمی ، ریاضیات و… سعی کرده اند تا نتایج علمی را به وسیله هنر مولد به دیدی بصری تبدیل کنند . پیاده سازی قوانین طبیعت و انواع شبیه سازی ها از کاربردهای هنر مولد است . در این مورد اثر زیر یکی از موارد شبیه سازی قوانین طبیعت است . این اثر نیز پویا است و به حرکت ماوس واکنش نشان می دهد :

[swfobj src=”https://www.pixeler.ir/wp-content/uploads/2011/11/5.swf” width=”600″ height=”400″ allowfullscreen=”false”]

همانطور که گفتم هنر مولد در همه زمینه های هنری کاربرد دارد .

در موسیقی افرادی مثل  John Cage و Brian Eno از اصول هنر مولد در آثارشان بهره برده اند . در چیدمان تعاملی[۳٫ interactive installations ] میتوان از Maurizio Bolognini نام برد .همینطور Celestino Soddu در معماری و Anne Wilson در مجسمه سازی از هنر مولد کمک گرفته اند .

از آثار انه وینسون "مجسمه ساز" در هنر مولد

از آثار انه وینسون "مجسمه ساز" در هنر مولد

در همین مورد قبلا مطلبی درباره اریک نتزگه در پیکسلر نوشته بودم که از هنر مولد در آثارش در حیطه های نقاشی ، موشن گرافیک ، هنر تعاملی و هنر نرم افزار استفاده می کرد .

نمونه ها :

سرانجام نگاهی خواهیم داشت به برخی از آثاری که با هنر مولد شکل گرفته اند :

 

 

مطالب مرتبط

7 دیدگاه

 1. مهسا رحمتی

  عالی بود…..مرسی از زحماتتون

 2. مهدی حسینی

  مطلب مفید و لذت بخشی است.ممنون.

 3. سلام. تازه با سایت شما آشنا شئم و خیلی برام مفید بوده ممنون

 4. سعید راد

  خیلی مطلب خوبی بود . اینکه علم امروز کاملا برای درک جهان از هنر مولد استفاده میکنه به وضوح قابل درکِ

 5. […] از این در پیکسلر در مورد “هنر مولد” یا “Generative Art” صحبت کرده بودم […]

 6. […] از این در پیکسلر در مورد “هنر مولد” یا “Generative Art” صحبت کرده بودم […]

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *