محمد مهدی خدادادی
محمد مهدی خدادادی ۳۲ ساله، توسعه دهنده نرم افزار، طراح گرافیک و طراح تجربه کاربری هستم. در رشته مهندسی نرم افزار تحصیل کرد‌ه‌ام و اکنون بیشتر به عنوان طراح تجربه کاربری مشغول به کار هستم.

توسعه دهنده نرم افزار

توسعه نرم‌افزار را از دبیرستان و با Qbasic شروع کردم و بعد به صورت آکادمیک این رشته را در مقطع مهندسی ادامه دادم.

سالها به عنوان توسعه دهنده نرم افزار در شرکت های مختلف کار کرده‌ام. ابتدا کار را با زبان های سیستمی مثل C شروع کردم. تجربیاتی در ترسیمات گرافیکی، شبیه سازی داده‌ها و ساخت بازی های کامپیوتری داشتم.

بیشتر سالهای کاری من در سمت برنامه نویسی سمت وب و به خصوص برنامه نویسی سمت کاربر (frontend) گذشت. در چندین پروژه به عنوان برنامه نویس frontend همکاری داشتم و مدتی رهبری یکی از تیم های frontend را به عهده گرفته بودم.

طراحی گرافیک

شروع تجربه های من در گرافیک دیزاین به نقاشی برمی‌گردد. قبل از اینکه وارد دانشگاه بشوم نقاشی را به شکلی جدی دنبال می‌کردم. آبرنگ را از استاد احمد مرشدلو یاد گرفتم. پس از تجربه هایم در نقاشی به واسطه دوستی با چند تن از طراحان فرم‌گرای ایران به گرافیک دیزاین علاقه‌مند شدم.

مسیر یادگیری دیزاین را آکادمیک طی نکردم و بیشتر متکی به مطالعه کتاب های مرجع، شرکت در کلاس های مربوطه و رفت‌وآمد با استادید این حوزه یاد گرفتم.

بعدها گروه طراحان گرافیک موتیف را با چند تن از دوستان دیزاینر بنیان گذاشتیم. حاصل کار این گروه و سایر فعالیت هایم، حدود ۲۷ نمایشگاه گروهی و انفرادی و همچنین کسب جوایز مختلف داخلی و بین المللی در حوزه گرافیک دیزاین بود.

پروژه های نسبتا زیادی با سازمان ها و افراد مختلف در بخش های گوناگون گرافیک دیزاین از طراحی بسته بندی گرفته تا طراحی تایپ فیس انجام داده ام. اکنون بیشتر روی ساحت طراحی رابط گرافیک کاربر تمرکز دارم.

طراح تجربه کاربری

طراحی رابط گرافیکی کاربر برای من فصل مشترکی بود بین گرافیک دیزاین و مهندسی نرم‌افزار. جایی که بتوانم بین علاقه و حره ام جمع کنم. اسم پیکسلر که روی سایت هم گذاشتم از اینجا آمده. پیکسلر به معنی کسی که با پیکسل ها کار دارد.

شروع کارم با طراحی رابط گرافیکی کاربر به خصوص برای نرم افزارهای سیستمی بود. بعدها به سمت طراحی رابط گرافیکی کاربر برای وب رفتم. پروژه های زیادی به عنوان طراح UI سامان دادم.

از حدود سال ۸۸ علاوه بر طراحی UI سعی کردم تا در زمینه طراحی تجربه کاربری هم مهارت هایی کسب کنم. پروژه های زیادی در رابطه با کاربر پژوهی و تست رفتار کاربر انجام دادم و بعدتر در زمینه تحلیل رفتاری کاربر هم کار کردم.

به مدت ۲ سال مدیر محصول UX در باسلام بودم و با آدم های کار بلدی همکاری کردم.

بعد از باسلام UXstudio را با جمعی از دوستان راه اندازی کردم و اکنون بیشتر زمانم به مطالعه و پژوهش در حوزه UX مشغولم.

۱۳۶۵
ساری
تولد

در صبح یک جمعه بارانی

تحصیلات

۱۳۹۱
آمل
مهندسی نرم‌افزار

دانشگاه صنعتی مازندران

۱۳۸۴
تهران
دیپلم ریاضی و فیزیک

دبیرستان دکتر محمود افشار

دوره های تکمیلی

۱۳۸۷
تهران
مدیریت برند

وزارت بازرگانی

۱۳۸۷
تهران
روش های راه اندازی و ارزیابی کمپین تبلیغاتی

وزارت بازرگانی

۱۳۸۸
تهران
کنفرانس بین المللی برند

سالن همایش های صدا و سیما

سوابق کاری

۱۳۸۶-۸۸
تهران
شرکت توسعه صادرات کویر

به عنوان مدیر تبلیغات و مدت کوتاهی دستیار برند

اینجا شرکتی بود که صادرات محصولات عمدتا لبنی به عراق و یکی دو تا کشور دیگر داشت. کار من بیشتر طراحی بسته بندی و طراحی برخی اقلام تبلیغاتی بود. همینطور با شرکت های مختلف جهت هماهنگی برای بحث های چاپ و تبلیغات در ارتباط بودم. مدت کوتاهی هم به عنوان دستیار برند روی بحث های تحقیقات بازار و بازطراحی/خلق چند پروژه برندینگ محصولات لبنی فعالیت کرده بودم.

۱۳۸۹
آمل
گروه رادین

بیشتر به عنوان برنامه نویس سمت وب و گاهی مشاوره در امور تبلیغاتی

۱۳۸۹-۹۳
ایران
آزادکار (freelance)

۳ سال فعالیت آزاد و انجام پروژه های مختلف در حوزه دیزاین، رابط کاربری و توسعه نرم‌افزار

۱۳۹۴-۹۵
قم
فتیان

طراح رابط کاربری و برنامه نویس frontend

۱۳۹۵-۹۸
قم
باسلام

مدت کمی در ابتدای ورودم به باسلام توسعه دهنده frontend در تیم فنی بودم.

کمی بعد به عنوان مدیر فنی تیم frontend مشغول شدم. در مجموع کمتر از یک سال به عنوان توسعه دهنده در باسلام فعالیت کردم

حدود دو سال فعالیتم بیشتر در حوزه UX/UI متمرکز بوده است. در نهایت به عنوان مدیر محصول UX کلیه فعالیت های دیزاین و توسعه تجربه کاربری را مدیریت می‌کردم.

مهارت ها

طراحی تجربه/رابط گرافیکی کاربر

بررسی رفتار کاربر به وسیله تست های تجربه کاربری و تحلیل و پالایش این رفتارها به جهت خلق تجربه بهتر از جمله علاقه مندهایم است.

همینطور تجربیاتی در جهت طراحی رابط گرافیکی کاربر و هویت بصری نیکو جهت اثر بخشی بهینه‌تر بر روی کاربر.

توسعه دهنده نرم افزار frontend

بیش از ده سال در دنیای توسعه نرم افزار مشغول به کار بوده ام. چند سال آخر این فعالیت ها معطوف به توسعه نرم افزارهای سمت کاربر بود. مدتی مدیر فنی تیم frontend شرکت باسلام بودم.

طراح ارشد گرافیک

از سال ۸۵ نقاشی را رها کرده و وارد دنیای طراحی گرافیک شدم. از آن زمان تا اکنون بیش از ۲۶ نمایشگاه انفرادی و گروهی در زمینه گرافیک داشته ام. همینطور چندین جایزه مختلف از جشنوارهای ملی و بین المللی.

طراحی بسته بندی، طراحی پوستر و لوگو و طراحی هویت بصری از جمله مهم ترین کارهایی است که در حوزه گرافیک دیزاین انجام داده ام.