بررسی ۶ نوع پس زمینه مختلف در طراحی وب


مهدی خدادادی - آوریل 16, 2011 - 4 دیدگاه

زمان تقریبی برای مطالعه: ۶ دقیقه

یکی از سوالاتی که  ذهن یک طراح وب را به خود معطوف می کند، نحوه درست استفاده از پس زمینه در کار طراحی  وب است . طراحان با اصول چیدمان عناصر وب به خوبی آشنا هستند ، اما اینکه یک پس زمینه شلوغ یا خلوت چطور می تواند به ارزش کارشان بیافزاید ، چیزی است که نیاز به مهارت و تجربه دارد.

در این مطلب سعی دارم تا ده سایت را ، که از پس زمینه ها به شکل مطلوبی استفاده کرده اند بررسی کنم . می توانید این وب سایت ها را به خاطر بسپارید تا در پروژه بعدی خود از این ایده ها برای پس زمینه بهره ببرید .

استفاده از طراحی

یکی از روش هایی که می توانید از آن بهره ببرید استفاده از مدل هایی مبتنی بر طراحی است . مدل هایی که در طراحی های دوران دبیرستان و سر کلاس اساتید انجام می دادید ، هنوز پس از گذشت سالها قابل استفاده هستند . خطوط ساده و لرزان که یک شی یا یک فرم هندسی را نمایش می دهد . هر چند به نظر طراحی این فرم ها و اشکال ساده است ، اما در عمل اینگونه نیست .

استفاده از اسکچ ( طراحی های سریع )

استفاده از اسکچ ( طراحی های سریع )

هر چند این کار نیاز به قدری مهارت دارد . می توانید روی کاغذ ایده ها را اجرا کنید و پس از اسکن در سیستم از آنها بهره ببرید . قلم نوری و تبلت ها هم گزینه مناسبی هستند . در نهایت می توانید از فونت Pointy استفاده کنید . این فونت تعدادی از این اشکال را گرد هم آورده است . این فونت را از اینجا دریافت کنید .

استفاده از کاغذ بافت دار

کاغذهای قدیمی می تواند گزینه خوبی برای بهبود فرآیند طراحی پس زمینه ها باشد . بافت ها می توانند به راحتی تبدیل به الگو هایی بشوند که تکثیر می شوند . تکثیر شدن و تکرار پذیری یک فاکتور مهم برای پس زمینه ، مخصوصا در طراحی وب است . برای من به شخصه ، که علاقه زیادی به کاغذهای دست ساز ایرانی دارم ، این گونه پس زمینه ها همواره حس خوبی را برایم تجلی می کنند . احتمال این وجود دارد که یک روز بافت های کاغذی که در آرشیو شخصی دارم در سایت منتشر کنم . به هر حال تا آن زمان شما می توانید با مراجعه به سایت Lost and taken تعداد زیادی بافت با کیفیت مطلوب به دست آورید .

استفاده از بافت

استفاده از بافت

استفاده از گرادیانت

گرادیانت ها (Gradient)به شدت مورد استفاده طراحان هستند . گرادیانت ها معمولا از ترکیب دو یا چند رنگ تشکیل می شوند که درون یک محیط را پر می کنند . معمولا گرادیانت ها حس درخشش و طبیعت را در خود دارند . شما در دنیای طبیعی رنگ های یک دست کمتر می یابید و بیشتر رنگ ها  ، یک طیف رنگی مختلف را می سازند . استفاده از گرادیانت به حس واقع گرایانه سایت کمک می کند .

 

استفاده از گرادیانت

استفاده از گرادیانت

در استفاده از گرادیانت ها پرهیز نکنید ، سعی کنید رنگ هایی که انتخاب می کنید ، به یکدیگر نزدیک باشند . مثل استفاده از رنگ خاکستری و سیاه . استفاده از گرادیانت های تند در اکثر مواقع به نتیجه مطلوب میل نخواهد کرد .

استفاده از دو رنگ متفاوت

فرآیندی که شاید بتوانید بسیار بیابید استفاده از دو رنگ متضاد برای جدا کردن دو بخش سایت است . مثلا بخش “نوار کناری ” از “بخش اصلی” . این کار به حرکت بهتر چشم در صفحه کمک می کند. ذهن با درگیری کمتر می تواند محیط هایی که کنتراست های به شدت متفاوت دارند را تفکیک کند . این کار به بهتر دیده شدن سایت کمک می کند . برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید سعی کنید دو رنگی که انتخاب می کنید تفاوت کنتراست بالایی داشته باشند . یک رنگ تیره  ،و رنگ دیگر روشن باشد .

استفاده از دو رنگ مختلف

استفاده از دو رنگ مختلف

استفاده از عکس به صورت تمام صفحه

روش دیگر استفاده از یک عکس خوب و استفاده از آن به گونه ای است که کل پنجره مرورگر را بپوشاند . شما می توانید با توجه به این عکس و در بستر آن اقدام به طراحی کنید .

عکس ها شرایطی را فراهم می آورند که کاربر حس کند در یک بستر خلاق و خوب قرار گرفته است . همه از عکس خوب لذت می برند و طراحی المان ها متناسب با عکس ، واقعا جلوه خوبی خواهد داشت .

استفاده از عکس به صورت تمام صفحه

استفاده از عکس به صورت تمام صفحه

برخی از مجموعه ای عکس ها ، متناسب با صفحات مختلف استفاده می کنند . یا اینکه چندین عکس به شکل اسلاید در صفحه اصلی نمایش داده می شوند . اگر نمی دانید چگونه می توانید یک اسلاید برای پس زمینه بسازید به این مقاله مراجعه کنید :

Easily Create a Full Screen Photography Slideshow Website Without Flash

رنگ های ساده

استفاده از رنگ های یک دست و فضاهای سفید را فراموش نکنید . یک طراح حرفه ای در استفاده از فضای سفید و رنگ ها در کار نمی ترسد . بستگی به نوع سایت ممکن است لازم باشد که از رنگ های یکدست و در سطح وسیع در سایت استفاده کنید . استفاده مناسب از این تکنیک به بهتر دیده شدن کار و مطالب سایت شما کمک بسیاری می کند . در اصطلاح فضای سفید به چشم اجازه تنفس می دهد و جریان حرکت چشم را در صفحه کنترل می کند . این کاری است که ما در طراحی سایت پیکسلر از آن بهر بردیم .

استفاده از رنگ

استفاده از رنگ

در نهایت

ایدهای زیادی برای انتخاب یک پس زمینه خوب برای صفحات وب وجود دارد . آنچه که شما را به یک انتخاب نزدیک تر می کند ، شرایط پروژه و تجربیاتی است که در طی مراحل طراحی به دست می آورید . قطعا مواردی که ما در اینجا گفتیم ، اندکی از بسیار است . ولی سعی کنید در هر طراحی با انتخاب پس زمینه مناسب حس و هویت مستقل برای هر وب سایت را حفظ کنید .

مطالب مرتبط

4 دیدگاه

  1. مطلب جالبی بود
    سپاسگزارم
    موفق و پیروز باشید

  2. محدثه

    سلام با عرض تبریک بابت این سایت خوب و تکمیل. باید بگم تاحالا هیچ سایتی منو اینقدر به خودش جذب نکرده بود. واقعا متشکر

  3. خیلی ممنون – مطلب خوب و مفیدی در مورد استفاده از پس زمینه در بتن طراحی وب سایت هست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *