لوگوی پیکسلر و خط بنایی


مهدی خدادادی - آوریل 14, 2011 - 7 دیدگاه

زمان تقریبی برای مطالعه: ۳ دقیقه

زمانی که نام پیکسلر برای سایت انتخاب شد و کار به مرحله طراحی نشانه رسید ، خط کوفی بنایی برای کار پیش بینی شد . در طراحی لوگو الگوهای بنایی مد نظر من بود و سعی کردم که فضا به سمت کاشی کاریهای بنایی برود . همچنین در طراحی هویت پیکسلر از مجموعه کاشی های کوچک به دو رنگ آبی فیروزه های و زرد استفاده کرده ام . این دو رنگ همان رنگ های اسلامی است که صد ها سال در بنا های اسلامی ما به کار رفته است .

gلوگو و هویت سایت پیکسلر به زبان لاتین

لوگو و هویت سایت پیکسلر به زبان لاتین

در ویکی پدیا می خوانیم :

خط بنّایی یا مَعْقِلی یکی از انواع خوشنویسی اسلامی است که نوعی خط کوفی زاویه‌دار به‌شمار می‌رود و از ترسیم اشکال هندسی مانند مربع، لوزی، مستطیل و خطوط موازی و متقاطع حاصل می‌شود. خط بنایی نوع تزیین نشده و هندسی خط کوفی است که براساس خانه‌های شطرنجی طراحی می‌شود.

اساس کوفی بنایی امتدادهای افقی و عمودی و گردش خط با ضخامتی یکنواخت در راستای افقی یا عمودی است به گونه‌ای که تمام سطوح هندسی شکل با این نوشته‌های افقی و عمودی پر می‌شود. در بعضی انواع کوفی بنایی به نمونه هایی برخورد می‌کنیم که هم سیاهی و هم سفیدی بین آنها از کلماتی تشکیل شده‌اند که هر دو دارای معناست که به آن کوفی مشکل یا متداخل گفته می‌شود

خط بنایی از خط کوفی مشتق شد. خط کوفی خطی قدیمی بود که همراه با ظهور اسلام شکل گرفت و پس از سده پنجم هجری کاربرد اولیه خود را در نوشتن قرآن از دست داد و بیشتر برای نوشتن کتیبه‌های مختلف بناها یا سرلوحه‌های کتاب‌های مذهبی به‌کار می‌رفت.

نقوش معقلی هرچند که مربوط به دوران پیش از اسلام است اما به دست ایرانیان ابداع شده و برای تزیین بناها بکار رفته است. اما خط معقلی یا بنایی بعد از دوره سلجوقی در تزئینات بناها و به‌ویژه در مساجد دیده می‌شود و سپس در دوره‌های ایلخانی و تیموری که دوره شکوفایی خوشنویسی ایرانی به شمار می رود رفته‌رفته مراحل رشد خود را طی کرد و سپس در تزیینات سطوح داخلی و خارجی بناهای مذهبی و تزئینات ایوان‌ها در پشت و پهلوی قوس‌ها و بدنه مدور مناره‌ها به کار گرفته شد.

ه سبب آنکه برش خط بنایی آسانتر از خطوط دیگری است که مملو از انحناها و پیچ و خم هاست و با عنصر اصلی سازنده بنا یعنی آجر یا عامل اصلی پوشش عمارت‌ها در ایران یعنی کاشی هماهنگی کامل دارد به وفور در آجرکاری‌ها و کاشی‌کاری‌ها در ساختمان‌ها به‌کار می‌رود. هرچند در موارد نادری آثاری بر روی کاغذ با این خط نیز ایجاد شده است. امروزه به سبب اینکه جنبه‌های تزئینی در انواع کوفی بسیار فراوان است می توان به عنوان پایه ای برای طراحی جدید حروف الفبا در رشته گرافیک مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از هنرمندان در سالهای اخیر با استفاده از خط کوفی و تغییر و تلفیق آن با دیگر انواع خوشنویسی، برای طراحی پوستر، نشانه، سربرگ کاغذ و دیگر کارهای مربوط به این رشته استفاده کرده‌اند.

کاربردهای خط بنایی در معماری، صنایع دستی، طراحی گرافیک، تزئینات داخلی و طراحی الگو و بومی‌سازی طراحی‌های وب نیز کاربرد دارد که آشناترین نمونه آن، عبارت “الله اکبر” است که در حاشیه پرچم ایران نقش بسته است.

نمونه‌های گوناگون خط معقلی در بناهای قدیمی از جمله صحن مسجد گوهرشاد در مشهد، آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در اردبیل، امامزاده محروق در نیشابور و سایر بناهای تاریخی و مذهبی ایران و کشورهای همسایه به وفور دیده می‌شود که در کاشی‌کاری‌های معاصر همچون طرح توسعه حرم امام رضا و امامزاده صالح در تجریش تهران نیز قابل مشاهده است.

مطالب مرتبط

7 دیدگاه

 1. azade

  لطفا تصاویر خط کوفی بنایی را به تعداد زیاد برای من ارسال کنید

  • سهراب

   سلام. من یه تعداد تصاویرخط کوفی بنایی که در لوگوتایپ ها استفاده شده نیاز دارم،لطفا کمکم کنید. ممنون

 2. نفیس

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی گرافیک هستم
  به یک سری مطالب در مورد خط کوفی که در لوگوتایپ ها استفاده شده از دوره ی معاصر تا الان نیاز دارم
  اگر در اولین فرصت یعنی تا ۲۴ ساعت آینده کمکم کنید ممنون میشم
  با تشکر فراوان

 3. نفیس جان ، بنده بیش از آنچه که در مورد کوفی بنایی در این مطلب گفته شد در حال حاضر چیزی آماده ندارم . باید بگردی از طراحان مختلف لوگوتایپ ها را جمع آوری کنی .

 4. محمود

  سلام
  لوگوی خوبی از حیث فنی و اجرایی ندارین

 5. نویدهنر

  با سلام و احترام
  از تصاویر برای بیان هنری استفاده بیشتری شود
  خط کوفی پایه ی تمامی خطوط فارسی و گرافیکی درکلیه ی زبان های دنیاست

 6. فرناز

  سلام، عالی بود ممنون موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *