جشنواره وب ایران و رنجی که می برد


مهدی خدادادی - مارس 31, 2012 - 10 دیدگاه

زمان تقریبی برای مطالعه: ۶ دقیقه

چهارمین جشنوراه وب ایران در ۶ دی ماه امسال به کار خود پایان داد . این جشنواره پس از چهار دوره برگزاری اکنون جایگاه ممتازی در میان فعالان حوزه وب و علاقه مندان پیدا کرده است . رسیدن جشنواره وب ایران به جایگاه کنونی قطعا با یک برنامه ریزی درست و کار هدفمند ممکن بوده است .

اکنون که مدتی از برگزاری این جشنواره می گذرد می توان به دور از التهاب و حواشی ، نگاهی درست به این جشنواره داشت .

بنده  در جشنواره های متعدد داخلی و خارجی در حوزه گرافیک و در حوزه نرم افزار شرکت کرده ام . در بعضی از آنها دبیر یا همکار اجرایی بودم. برآیند این تجربیات در جشنواره های گوناگون ، به من آموخته که یک جشنواره برای موفقیت هر چه بیشتر باید اصولی را رعایت کند . اصولی که سطح جشنواره ها را با هم متمایز می کند .

نقاط قوت زیادی در  جشنواره وب ایران می توان یافت که من قصد پرداختن به آنها را ندارم . نکاتی مثل برنامه ریزی درست ، فرآیند درست ثبت نام ، اطلاع رسانی خوب و از همه مهم تر به نظرم پوشش کامل و زنده جشنواره و بسیاری موارد دیگر .

هدف من بیشتر بررسی مسایلی است که با رعایت کردن آنها جشنواره حرفه ای تر و در سطح بهتری بر گزار می شود . مسایلی که جشنواره از نبود آنها رنج می برد . مسایلی که در ادامه مطلب به آنها اشاره کرده ام .

گروه بندی :

راحت بگویم ، جشنواره وب ایران خیلی گروه و زیر گروه دارد . به نظر می رسد که این نوع گروه بندی با رقیب خارجی جشنواره شباهت هایی دارد . اما باید هر جشنواره متناسب با خودش عمل کند .

ازدیاد گروه ها باعث به وجود آمدن نقص هایی خواهد شد . اول اینکه شرکت کننده در ثبت نام دچار سردرگمی می شود . گروه ها ترکیبی از موضوعات فنی و مفهومی هستند که تصمیم گیری را برای شرکت کننده سخت می کند .

همینطور برگزار کننده در داوری و پالایش گروه ها به مشکل می خورد ، طبیعی است برگزار کننده نتواند برای همه گروه ها داوران مناسب آن گروه را تدارک ببیند ، در نتیجه اعتراضات به داوری بیشتر از حد معمول خواهد شد .

جشنواره وب ایران یک جشنواره جوان است و این همه گروه و زیر گروه از کیفیت کار آن خواهد کاست .

یک اصل مهم در برندینگ وجود دارد ، که می گوید : اگر یک برند را برای کالاهای متفاوت و گوناگون مصرف کنید ، اعتبار آن برند را در بین آن کالاها پخش و از آن کاسته اید ( یا یک همچین چیزی  ) . به عبارت بهتر جشنواره وب ایران باید تعداد جوایز خود را کاهش دهد تا اعتبار جایزه آن بالاتر رود . و این کار جز با کاهش گروه ها امکان پدیر نخواهد بود .

اگر گروه ها کم شود ، رقابت سایت ها بیشتر خواهد شد ، داوری تخصصی تر می شود و اعتبار جایزه بالاتر می رود . به تناسب آن می توان میزان فیزیکی و نقدی جایزه را نیز بهبود بخشید . کلام آخر این است که کمیت را نباید فدای کیفیت کرد .

داوری :

در جشنواره ها رسم بر این است که اسامی داوران و میران شفاف جوایز [۱٫ ما در نهایت نفهمیدیم این یک جایزه از طرف شرکت ال جی چه می تواند باشد . در این زمینه ها باید شفاف تر عمل کرد . ]هنگام “فراخوان” جشنواره اعلام شود . به طور مثال گفته می شود که آقای فلان و خانم بهمان داور بخش بهترین سایت برنامه نویسی هستند .

در جشنواره وب ایران ما با لیست شفافی از داوران روبرو نبودیم . همچنین داوران به نظرم به دلیل زیاد بودن گروه ها نمی توانستنند در همه موضوعات تخصصی عمل کنند . بهتر است ضمن کاهش تعداد گروه ها اسامی داوران نیز در فراخوان به تفکیک هر بخش اعلام شود .

هویت سازمانی جشنواره :

لوگو جشنواره :

لوگوی جشنواره اصلا مناسب حال و هوای وب نیست . خوانایی آن کم و ابعادش مشکل آفرین است . ابعاد لوگو استفاده از آن را در وب سایت ها ، کارت ها ، تندیس و سایر مقوله ها دشوار می سازد . سامان دادن یک لوگوی خوب و همینطور یک هویت سازمانی منسجم ، از گام های نخست برای یک جشنواره است .

لوگوی فعلی جشنواره وب ایران

لوگوی فعلی جشنواره وب ایران

پیشنهاد می شود که لوگو تغییر کند . لوگو می تواند یک ترکیبی از تندیس جشنواره و هویت آن باشد . به طور مثال می توان از لوگوی جشنواره Webby نام برد . این جشنواره از جشنواره هایی است که تندیس جشنواره ساختار لوگوی آن را نیز سامان داده است .

لوگوی جشنوراه وبی

لوگوی جشنوراه وبی

برای لوگو جشنواره وب ایران یک ساختار “وبی” و “ایرانی” را توصیه می کنم . برای نمونه من لوگوی زیر را طراحی کرده ام که از ساختار پنجره های ایرانی الهام گرفته شده است . البته این لوگو فقط برای نمونه است و قطعا اگر بیشتر وقت گذاشته شود و کار شود به لوگوهای بهتری می توان رسید .

یک نمونه لوگوی پیشنهادی

یک نمونه لوگوی پیشنهادی

تندیس :

تندیس جشنواره باید بهتر از این ها باشد . تندیس یک نشان منحصر به فرد است که نیاز به طراحی و فرم خاص دارد .

تندیس جشنواره وب ایران

تندیس جشنواره وب ایران

تندیس جشنواره وب ایران خیلی ساده است . گمان می برم با کم شدن جایزه ها و گروه ها و بالا بردن هزینه در این بخش می توان به کیفیت بهتری رسید . تندیس نشانی است که سالها با دریافت کننده اش خواهد ماند .  حتما باید خاص آن جشنواره و رویداد طراحی شود .

در نهایت :

در نهایت باید از زحمت تمامی دوستان برای برگزاری این جشنواره تشکر کرد . مطالبی که بنده نوشتم صرفا در جهت کمک به برگزاری هر چه بهتر این جشنواره است . اگر مسولین جشنواره لازم دیدند ، از هیچ گونه کمک برای رسیدن به این مهم ، دریغ نخواهم کرد . باشد که جشنواره وب ایران هر روز در مسیر بهتری نسبت به دیروز خود قرار گیرد .

 

————————-

مطالب مرتبط

10 دیدگاه

 1. کوروش

  به نام خدایی که از همه دل ها با خبر است
  سلام دوست عزیز
  به شما توصبه میکنم حتما لینک های زیر را مطالعه کنید:
  http://www.farshadit.com/?p=327

  http://www.saeedifard.com/1389/09/mafia/comment-page-1/

  در دنیای مجازی خیلی از مسائل مبهم است. ولی مطالب رو مخصوصا نظرات کابران رو به طور کامل بخونید. متوجه خیلی از مسائل خواهید شد.
  با تشکر
  بنده به دلیل مسائل خاصی نام مستعار و ایمیل فرضی نوشتم که پیشاپیش از شما جدا بابت این مسئله پوزش می طلبم

  موفق باشی

  • دوست عزیز ، من آدم خوش بینی هستم . حقیقت امر اینه که یک عده که سابقه زیادی در وب دارند دور هم جمع شدند و یک سری اتفاق ها را در وب شکل دادند . به نظر من حرکت هایی که شکل گرفته به نفع وب فارسی است . ضمن اینکه این گروه جای کسی را در وب تنگ نکرده اند و سایر حلقه های دوستانه هم می توانند فعالیت خودشان را داشته باشند .
   در ضمن به شما اطمینان می دهم که قصدم طرفداری از این گروه مشخص در وب نیست . تا به حال یک نفرشان را هم از نزدیک ندیده ام و عضو این گروه ها هم نبوده ام .
   این نوشته به نظرم از شایان شلیله منطقی تر رسید :
   http://www.lavashak.com/blog/post/515

 2. سلام
  مطلب خوبی بود ، در مورد گروه واقعا انتخاب گروه کار سختی بود ، بنده برای یکی از سایتهایی که خیلی دوست داشتم شرکت دهم هیچ گروهی پیدا نکردم ، حتی گروهی که خود عوامل جشنواده تشخیص دادند مناسب است رد شد.
  موفق و پیروز باشید

 3. گروه بندی در دو بخش فنی و موضوعی می تواند انتخاب را برای شرکت کننده سخت کند . البته گروه های زیاد محاسنی دارد ، ولی عیب آن بیش از حسن آن است .

 4. حقیقت اینه که به همه چیز پرداخته شد این مدت بغیر از موارد بسیار مهمی که شما مطرح کردین.
  به عقیده ی من حرکت مثبتی بوده و جای تقدیر داره.
  انشاا… اگه همه کمک کنن بهتر و بهتر بشه 🙂

 5. دوست عزیز بیرون گود ایستادن و نظر دادن ساده است شایان یکی از دوستان منه
  و واقعا جای تقدیر داره با دست خالی تونسته امروز جشنواره وب رو به اینجا برسونه
  من خودم در جشنواره بودم و یکی از این تندیس هارو برای سایت لینک پد گرفتم
  و داوران هم از فعالان وب هستند با توجه به احترامی که برای دوست خوبم اقای حمزه نژاد که نظر گذاشتن قاعل هستم
  اما پیشنهاد دارم این مطالب رو برای شایان میفرستادین تا به صورت عمومی مطرح کنین مطالبی که مطرح کردین صحیح هستن اما باید توجه کنین که این جشنواره به سادگی به اینجا نرسیده و واقعا خیلی سخته که
  چنین جشنواره ای رو ایجاد کرد
  در هر حال خیلی خوشحال میشم بیشتر با هم آشنا شیم ایدهای خوبی دارین و امید وارم بتونیم با هم همکاری کنیم

 6. مسلم

  ممنون فرخ جان.
  فکر میکنم خطابت به “کورش” بود؟

  مواردی که آقا مهدی مطرح کردن کاملا درسته. منم این ایرادها رو وارد میدونم، مثلا لوگوتایپ جشنواره با اینکه زیباست اما برای استفاده از مثلا جایی شبیه سایدبار سایت باید به اندازه ی کوچیکی درش آوارد که بهتره یک لوگو هم بهش اضافه بشه. یا مثلا بحث گستردگی موضوعات – خود شایان هم روی این قضیه خیلی انرژی گذاشت که بتونه در همه گروه ها مشارکت داوران رو جذب کنه اما متاسفانه تعداد شرکت کننده ها در بعضی گروه ها خیلی کم بود…

  متاسفانه خیلی وقتا اصلا کسی انتقاد سالم و درست نکرده، اکثرا گیر دادن به “باند مافیا” یا چه میدونم اشخاص این جشنواره در صورتی که اگه همه به ایرادات اشاره میکردن (در کنار نکات مثبت) واقعا به این جشنواره هم کمک بزرگی بود.

  ولی همونطور که گفتم این حرکت یعنی جشنواره وب واقعا کار شجاعانه و بزرگی هست – مطمئنا با پیشرفتی که این مدت ازش دیدیم ( با این وضع و شرایط دشواری که در ایران داریم) در آینده این ایرادات همه رفع میشه 🙂

 7. دوست عزیز ، آقای ابراهیمی نژاد . بنده خودم یک دوره دبیر برگزاری یک جشنواره ای بودم ، از زحمت هایی که برگزاری یک جشنواره داره ، آگاه هستم . واقعا کار آقای شلیله را درک می کنم و در این مورد ، ایشون و مجموعه ای که با آقای شلیله کار کردند ، کار بزرگی را صورت دادند .
  هدف من از نوشتن مطلب انتقاد از جشنواره نبود ، بلکه هدفم کمک به برگزاریی هر چه بهتر و حرفه ای تر جشنواره هست .

 8. کوروش

  من اینکه جناب شلیله زحمت کشیده رو انکار نمیکنم. بالاخره هر کاری یه زحمتی هم داره. مشکل اینجاست که پارتی بازی شده و ایشون برای اینکه گروه خودشون رو مطرح کنند دست به یه سری کارها زده. مثلا همین شبکه ای نت ورک (Anetwork) که تبلیغات کلیکی هستش. خلاصه اینکه اگه ایشون سر رشته ای داشتند متوجه میشدند که بعضی از سایت هایی که به عنوان کاندیدا برگزیده شدند قالبشون رو از یه سری سایت های خارجی یا ریپ کرده بودند و یا قالب های فروشی رو استفاد کرده بودند.
  جناب شلیله هر سایتی رو که دوست داره توی وبنا ( سایت خودش ) معرفی میکنه. من ایمیل زدم گفتم سایت من رو هم معرفی کنید گفت سایت شما تبلیغاتیه نمیشه. در صورتی که اصلا اینطور نبود. وگرنه سایت خبری که نباید فیلتر داشته باشه بگه هر سایتی رو که دوست دارم تایید میکنم. البته ایشون فقط می تونند سایت هایی که غیر اخلاقی و یا کیفیت پائینی داره تایید نکنند.
  در ضمن طرز ادبیات ایشون رو هم تو سایت شخصی شون بخونید کاملا با ادب ایشون آشنا خواهید شد. البته یه سری صحبت هاشو از تو سایتش حذف کرده …

 9. وحید

  مسائل خوبی رو اشاره کردین ولی باید بگم این این جشنواره از بیخ و بن مشکل داره..
  اینکه چرا گفتین داورها مشخص نیستن رو جوابش رو من بگم.چون بیشتر از ۴۰-۵۰ درصد سایتهایی که انتخاب شدن مال مدیران و داوران جشنواره بود.طبیعی هم هست که اسم داروان شفاف سازی نشه!
  یک دوستی اون بالا گفت شایان شلیله با دست خالی این کارو کرده؟
  می تونم بپرسم کدوم دست خالی؟ شما می دونین چند ده میلیون تومن در این جشنواره پول رد و بدل شد؟ می دونین همین ال جی چند میلیون هزینه اسپانسر بودنش رو کرده؟(در حالی که شایان شلیله تو وبلاگش نوشته می خواستیم برای برای هویت بخشیدن به جشنواره از یک تکنولوژی پیشرفته استفاده کنیم! و اصلا هم حرفی از مساله پیشنهاد میلیونی ال جی و تلوزیون های هوشمند برای اسپانسری جشنواره نگفته!
  خیلی ابهامات تو این جشنواره هست که نه شما و نه خیلی های دیگه حتی از وجود چنین ابهاماتی خبر ندارن.چه برسه به فکر شفاف سازیش باشن.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *