آیا فلش در وب کمرنگ شده است ؟


مهدی خدادادی - ژوئن 28, 2011 - 3 دیدگاه

زمان تقریبی برای مطالعه: ۹ دقیقه
flash

لوگوی فلش

همه شما کم و بیش با تکنولوژی فلش [۱٫ Adobe Flash] و نقش آن در وب آشنا هستید . حتما سایت هایی را  دیده اید که به طور کامل یا بخشی از آن ها با فلش پیاده سازی شده اند . آنچه که فلش به عنوان یک کاربر به شما عرضه می کند ، گرافیکی زنده و انیمیشن هایی چشم نواز است.

بیاید در زمان سیر کنیم و به چند سال پیش برگردیم . به وب و تکنولوژی های آن ، نگاهی بیاندازیم . در آن زمان کسانی که نیاز به وب سایتی پویا و متحرک داشتند ، گزینه های اندکی برای توسعه وب سایت های خود می یافتند . شاید فلش تنها گزینه ای بود که طراحان در دست داشتند . قدرت سایر تکنولوژی های وب به اندازه فلش نبود . حجم کم فایل های فلش و قابلیت های متعدد آن [۲٫ از قابلیت های مهم فلش کار با تصاویر برداری است . تصاویر برداری علاوه بر قابلیت های متعدد مثل کیفیت بالا ، حجمی بسیار کم دارند . این نکته مزیت مهمی برای فلش محسوب می شود .]، باعث رشد و تثبیت فلش در وب شده بود .

با گذشت زمان و پیشرفت مرورگرها  و همچنین به وجود آمدن نسل جدیدی از تکنولوژی های وب مانند  HTML5 ، Javascript ، CSS3  و … ، اوضاع برای فلش تغییر کرده و شمار بحث هایی که در مورد پایان دوران فلش صحبت می کنند ، رو به فزونی گداشته است . اوج این جدل ها زمانی بود که “استیو جابز” ، مدیر عامل شرکت اپل ، طی سخنانی جنجالی ، فلش را مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد در iPad ، یکی از محصولات این شرکت ، از فلش پشتیبانی نخواهد کرد . در آن زمان عده ای نقص در باطری iPad و شتاب در مراحل تولید این وسیله را عامل سخنان جایز و عدم پشتیبانی از فلش اعلام کردند . فارغ از سخنان جابز ، پس از آن ، سخن در باب فلش و HTML5 شدت گرفت . هر روز شاهد مطلبی از طرفداران HTML5 و FLASH بودیم . چیزی که در این میان کم دیده می شد ، نقد منصفانه و دیدی همه نگر بود .

در آن زمان در وب سایت evt ، مطلبی تحت عنوان “جنگ سرد ” نوشته بودم که به بررسی همین موضوع اختصاص دارد . دوستانی که تمایل دارند در این باب به تفصیل و با جزییات بیشتر بخوانند به این مطلب مراجعه کنند .

چگونگی :

آیا کسی را می شناسید که از انیمیشن و حرکت در وب ( و اصولا در هر کجا ) لذت نبرد . اصولا انسان تصاویر و خصوصا نوع متحرک آن را به متن های خشک و بی روح ترجیح خواهد داد . با یک جستجوی ساده در اینترنت به مقالات علمی برخورد خواهید کرد که اثر تصویر و انیمیشن بر مغز انسان را بررسی می کنند .

استفاده موثر از تصویر ، رنگ ، متن و انیمیشن در کنار اصول زیبایی شناختی می تواند یک وب سایت را به یک اثر هنری تبدیل کند . در اینجا مقصود من از اثر هنری ، اثری است که انسان از دیدن آن لذت خواهد برد .

در ادامه من سه وب سایت را به نمایندگی از هر یک از تکنولوژی های HTML5 و فلش انتخاب کرده ام . در اینجا سعی بر این بوده این وب سایت ها علاوه بر زیبایی بصری ، از فناوری های به روز نیز استفاده کنند . قطعا انتخاب سه وب سایت از میان انبوهی از سایت ها کاری دشوار است و این انتخاب ها بیشتر جهت دیدن نمونه ای از وب سایت ها است ، نه منتخبی از بهترین آنها .

[۱٫ در اینجا منظور ما از HTML5 یک مفهوم کلی است ، این مفهوم همه تکنولوژی های HTML5 , Css3 و JavaScript را شامل می شود و معرف نسل نوینی از فناوری های وب است .]HTML5

Oxdesign

OxDesign

نمایی از وب سایت OxDesign

Ryan Delaney

Ryan Delaney

نمایی از وب سایت Ryan Delaney

Art of Star

Art of Star

نمایی از وب سایت Art of Star

Flash

Sumo Paint

Sumo Paint

نمایی از سایت Sumo Paint

Agency Net

Agency Net

نمایی از سایت Agency Net

Homa Delvaray Official Website

هما دلورای

نمایی از سایت شخصی هما دلورای

همانطور که در بالا مشاهده کردید ، با هر دو فناوری می توان وب سایت هایی زیبا و خلاق پدید آورد . در هر دو ایده های مورد نظر به همراه تصاویر و انیمیشن به بهترین شکل اجرا شده اند . شاید نکته ای که کمی آزار دهنده باشد ، سرعت به نسبت پایین تر سایت هایی است که با HTML5 کار شده اند . بنا به دلایل فنی  ، عدم روانی سایت های HTML5 قدری کاربران را اذیت می کند . هر چند با بهینه سازی مناسب و انتخاب ایده متناسب با قابلیت های  HTML5 می توان این مشکل را رفع کرد . برای نمونه سایت Ryan Delaney با ایجاد یک توازن بین قابلیت ها و سرعت اجرا توانسته یک وب سایت بسیار موفق را ارائه دهد ، که شاید اگر با فلش کار می شد ، این جذابیت را نمی یافت .

در سوی دیگر در سایت های فلش ما با حجم زیادی از تصاویر و انیمیشن طرف هستیم . حقیقتی که وجود دارد این است که سایت های فلش ، قابلیت های بیشتری برای توسعه دهنده وب سایت ها فراهم می آورند تا او بتواند ایده های خود را پیاده سازی کنند . به اصطلاح دست توسعه دهنده برای هر گونه خلاقیت باز است . استفاده از قابلیت های ۳D و تلفیق آن با انیمشن و ویدیو ، یک محیط کاملا مالتی مدیا و اینتر اکتیو را فراهم آورده است . هر چند این مهم باعث شده است تا سایت های فلش با Loading های به نسبت طولانی روبه رو باشند . سایت Agency Net هم قدرت در تلفیق و هم کندی در بارگذاری را با هم دارد .

در این بین سایت هما دلورای را بیشتر به خاطر ایرانی بودن ، انتخاب کردم . ضمن اینکه ایده سایت ، ایده خوبی است ، اما در کاربرد پذیری و کاربر پسندی مشکلاتی در آن به چشم می خورند . ایده سایت عملا تنها با فلش قابل اجرا است و Html5 نمی تواند چنین ایده ای را پیاده سازی کند .

در این بین نمی توان گفت HTML5 و یا فلش ، کدام یک بر دیگری برتری دارند . نوع سایت ، سفارش دهنده ، کاربران و ایده مطرح شده ، از فاکتورهایی هستند که تعیین می کنند کدام تکن.ل.ژی برتر است . اما حقیقت این است که فلش بستر بهتری برای ایده پردازی فراهم می آورد . زیرا که قدرت آن محدود شده نیست .

چرایی :

هر یک از فناوری های فلش و Html5 ، نقاظ ضعف و قدرتی دارند .

فلش یک تکنولوژی برتر فنی است . امکانات آن بسیار زیاد است . قابلیت های آن در ساخت بازی ، ویدیو و قابلیت های سه بعدی بسیار بهتر از آن چیزی است که در رقیبش وجود دارد . بسیار خوب پشتیبانی می شود و به روز رسانی های آن مرتب است . ضمن اینکه تکنولوژی فلش تنها به وب محدود نمی شود و مثلا در ساخت برنامه برای تلوزیون ها و تبلت ها هم کاربرد دارد . زبان برنامه نویسی آن قوی است و شی گرایی را در سطح خوبی پیاده سازی کرده است . همه اینها نقاط قوت فلش هستند . اما نقاط ضعفی هم وجود دارند . فلش مبتنی بر افزونه است ، بدین معنی که شما برای اجرای سایت های فلش باید افزونه فلش پلیر را بر روی مرورگر خود نصب کنید . این محیط بسته و وابسته به افزونه ، باعث شده که فلش جز در مواردی که ضروری به نظر می رسد ، استفاده نشود .

طیف وسیعی از سایت های تبلیغاتی ، رسانه های تصویری  و سایت های بازی از فلش استفاده می کنند . اشخاص سر شناس برای ساخت سایت های شخصی ، فلش را انتخاب می کنند . اصولا هر جا که مقاصد تبلیغاتی و تصویری رجحان داشته باشد ، فلش انتخاب بهتری است .

اما به نظر می رسد ، نیازی به استفاده از فلش در سایر حیطه های وب احساس نمی شود . اصولا یک سایت خبری و یا یک سایت با مخاطبان عام و زیاد ، سعی می کند سایتی را طراحی کند که طیف وسیعی از مخاطبان آن را مورد استفاده قرار دهند، سبک باشد و سریع بارگذاری شود . امروزه اکثر وب سایت ها در وب جز این دسته هستند . بنده به عنوان یک طراح وب ، سعی می کنم تا جایی که می توانم و ضرورتی احساس نکردم از فلش اجتناب کنم . واقعیت این است که با قدرت گرفتن Html می توان سایت های خیلی خوبی طراحی کرد ، بدون آنکه فلش را مورد استفاده قرار داد .

در سویی دیگر HTML5 قرار دارد که با امکانات خوب خود توانسته بخش عمده ای از نیاز توسعه دهندگان وب سایت ها را مرتفع کند . اما این تکنولوژی پاشنه های آشیلی دارد که هیچ گاه نمی تواند فلش را در تمام حیطه ها از دور رقابت خارج کند . یکی از نقاط ضعف موجود این است که HTML به کندی به روز رسانی می شود . بین نسخه ۴ تا نسخه ۵ یک اختلاف ده ساله در به روز رسانی وجود داشت . همچنین مرورگرهای مختلف ممکن است یک سایت HTML5 را به شکل های گوناگونی نشان دهند . عدم پشتیبانی مناسب از این فناوری توسط مرورگرهای مختلف و همچنین ، اشکال در سرعت پردازش این سایت ها ، از نقاط ضعف مهم HTML5 هستند .

در نهایت :

در پاسخ به سوال اینکه آیا فلش در وب کمرنگ تر شده  ، می توان گفت که بله ، اینگونه شده است . اما به طور قطع در میدان رقابت مانده  و با قدرت سعی دارد خود را در وب حفظ کند . بنده بر خلاف برخی ، این دو تکنولوژی را رقیب یکدیگر نمی دانم و معتقدم که هر دوی این فناوری ها در یک همپوشانی مصلحت آمیز ، به هم در رشد یکدیگر کمک می کند . به عبارت بهتر فلش و Html5 در کنار هم هستند و نه در روبروی هم . آینده ، سخن های آموزنده ای در این باب خواهد داشت .

——————————————————————————-

 

 

OxDesign

مطالب مرتبط

3 دیدگاه

 1. مطلب جالبی بود
  به نظر بنده هم این دو تکنولوژی تنها هدفشان کمک به آینده وب هست ، ولی در ابتدا چالش هایی را ایجاد کرد و باعث ایجاد این دیدگاه شد که HTML5 می خواهد جایگزین فلش شود و به همین دلیل بازتاب های مختلفی را داشت. البته سخنان استیوجابز هم بی تاثیر نبود و به نوعی این جو را متشنج کرد.
  در کل بنده به عنوان یک طراح وب با استفاده از این دو تکنولوژی در کنار هم دستی بازتر برای ارائه ایده و ایجاد وبسایت جذاب تر دارم و به هیج وجه این دو تکنولوژی را در مقابل هم نمی دانم چه بسا در آینده تکنولوژی های دیگری هم ایجاد شوند که خیلی مزایای خوبی داشته باشند.
  موفق و پیروز باشید

 2. سپاس بهروز ، نظر بنده هم همان چیزی است که گفتی .

 3. امید حدادی

  البته نکته ای هم که وجود دارد این است و گاها از آن غفلت میشود این است که html 5 تنها ساپورت خود از جاوا اسکریپ بالاتر برده و سایت هایی که به عنوان نمونه ی طراحی شده با html 5 ارایه میشوند همگی از جاوا اسکریپت و کد های آن بهره میبرند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *