بررسی ۶ نوع پس زمینه مختلف در طراحی وب

۲۷ فروردین ۱۳۹۰

یکی از سوالاتی که  ذهن یک طراح وب را به خود معطوف می کند، نحوه درست استفاده از پس زمینه در کار طراحی  وب است . طراحان با اصول چیدمان عناصر وب به خوبی آشنا هستند ، اما اینکه یک پس زمینه شلوغ یا خلوت چطور می تواند به ارزش کارشان بیافزاید ، چیزی است که نیاز به مهارت و تجربه دارد.

در این مطلب سعی دارم تا ده سایت را ، که از پس زمینه ها به شکل مطلوبی استفاده کرده اند بررسی کنم . می توانید این وب سایت ها را به خاطر بسپارید تا در پروژه بعدی خود از این ایده ها برای پس زمینه بهره ببرید .

استفاده از طراحی

یکی از روش هایی که می توانید از آن بهره ببرید استفاده از مدل هایی مبتنی بر طراحی است . مدل هایی که در طراحی های دوران دبیرستان و سر کلاس اساتید انجام می دادید ، هنوز پس از گذشت سالها قابل استفاده هستند . خطوط ساده و لرزان که یک شی یا یک فرم هندسی را نمایش می دهد . هر چند به نظر طراحی این فرم ها و اشکال ساده است ، اما در عمل اینگونه نیست .

استفاده از اسکچ ( طراحی های سریع )

استفاده از اسکچ ( طراحی های سریع )

هر چند این کار نیاز به قدری مهارت دارد . می توانید روی کاغذ ایده ها را اجرا کنید و پس از اسکن در سیستم از آنها بهره ببرید . قلم نوری و تبلت ها هم گزینه مناسبی هستند . در نهایت می توانید از فونت Pointy استفاده کنید . این فونت تعدادی از این اشکال را گرد هم آورده است . این فونت را از اینجا دریافت کنید .

استفاده از کاغذ بافت دار

کاغذهای قدیمی می تواند گزینه خوبی برای بهبود فرآیند طراحی پس زمینه ها باشد . بافت ها می توانند به راحتی تبدیل به الگو هایی بشوند که تکثیر می شوند . تکثیر شدن و تکرار پذیری یک فاکتور مهم برای پس زمینه ، مخصوصا در طراحی وب است . برای من به شخصه ، که علاقه زیادی به کاغذهای دست ساز ایرانی دارم ، این گونه پس زمینه ها همواره حس خوبی را برایم تجلی می کنند . احتمال این وجود دارد که یک روز بافت های کاغذی که در آرشیو شخصی دارم در سایت منتشر کنم . به هر حال تا آن زمان شما می توانید با مراجعه به سایت Lost and taken تعداد زیادی بافت با کیفیت مطلوب به دست آورید .

استفاده از بافت

استفاده از بافت

استفاده از گرادیانت

گرادیانت ها (Gradient)به شدت مورد استفاده طراحان هستند . گرادیانت ها معمولا از ترکیب دو یا چند رنگ تشکیل می شوند که درون یک محیط را پر می کنند . معمولا گرادیانت ها حس درخشش و طبیعت را در خود دارند . شما در دنیای طبیعی رنگ های یک دست کمتر می یابید و بیشتر رنگ ها  ، یک طیف رنگی مختلف را می سازند . استفاده از گرادیانت به حس واقع گرایانه سایت کمک می کند .

 

استفاده از گرادیانت

استفاده از گرادیانت

در استفاده از گرادیانت ها پرهیز نکنید ، سعی کنید رنگ هایی که انتخاب می کنید ، به یکدیگر نزدیک باشند . مثل استفاده از رنگ خاکستری و سیاه . استفاده از گرادیانت های تند در اکثر مواقع به نتیجه مطلوب میل نخواهد کرد .

استفاده از دو رنگ متفاوت

فرآیندی که شاید بتوانید بسیار بیابید استفاده از دو رنگ متضاد برای جدا کردن دو بخش سایت است . مثلا بخش “نوار کناری ” از “بخش اصلی” . این کار به حرکت بهتر چشم در صفحه کمک می کند. ذهن با درگیری کمتر می تواند محیط هایی که کنتراست های به شدت متفاوت دارند را تفکیک کند . این کار به بهتر دیده شدن سایت کمک می کند . برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید سعی کنید دو رنگی که انتخاب می کنید تفاوت کنتراست بالایی داشته باشند . یک رنگ تیره  ،و رنگ دیگر روشن باشد .

استفاده از دو رنگ مختلف

استفاده از دو رنگ مختلف

استفاده از عکس به صورت تمام صفحه

روش دیگر استفاده از یک عکس خوب و استفاده از آن به گونه ای است که کل پنجره مرورگر را بپوشاند . شما می توانید با توجه به این عکس و در بستر آن اقدام به طراحی کنید .

عکس ها شرایطی را فراهم می آورند که کاربر حس کند در یک بستر خلاق و خوب قرار گرفته است . همه از عکس خوب لذت می برند و طراحی المان ها متناسب با عکس ، واقعا جلوه خوبی خواهد داشت .

استفاده از عکس به صورت تمام صفحه

استفاده از عکس به صورت تمام صفحه

برخی از مجموعه ای عکس ها ، متناسب با صفحات مختلف استفاده می کنند . یا اینکه چندین عکس به شکل اسلاید در صفحه اصلی نمایش داده می شوند . اگر نمی دانید چگونه می توانید یک اسلاید برای پس زمینه بسازید به این مقاله مراجعه کنید :

Easily Create a Full Screen Photography Slideshow Website Without Flash

رنگ های ساده

استفاده از رنگ های یک دست و فضاهای سفید را فراموش نکنید . یک طراح حرفه ای در استفاده از فضای سفید و رنگ ها در کار نمی ترسد . بستگی به نوع سایت ممکن است لازم باشد که از رنگ های یکدست و در سطح وسیع در سایت استفاده کنید . استفاده مناسب از این تکنیک به بهتر دیده شدن کار و مطالب سایت شما کمک بسیاری می کند . در اصطلاح فضای سفید به چشم اجازه تنفس می دهد و جریان حرکت چشم را در صفحه کنترل می کند . این کاری است که ما در طراحی سایت پیکسلر از آن بهر بردیم .

استفاده از رنگ

استفاده از رنگ

در نهایت

ایدهای زیادی برای انتخاب یک پس زمینه خوب برای صفحات وب وجود دارد . آنچه که شما را به یک انتخاب نزدیک تر می کند ، شرایط پروژه و تجربیاتی است که در طی مراحل طراحی به دست می آورید . قطعا مواردی که ما در اینجا گفتیم ، اندکی از بسیار است . ولی سعی کنید در هر طراحی با انتخاب پس زمینه مناسب حس و هویت مستقل برای هر وب سایت را حفظ کنید .

۴ دیدگاه برای "بررسی ۶ نوع پس زمینه مختلف در طراحی وب"

 • بهروز گفته است: تیر ۷, ۱۳۹۰ در ۴:۰۸ ب.ظ

  مطلب جالبی بود
  سپاسگزارم
  موفق و پیروز باشید

  پاسخ
 • مهدی خدادادی گفته است: تیر ۷, ۱۳۹۰ در ۴:۱۱ ب.ظ

  لطف داری بهروز جان

  پاسخ
 • محدثه گفته است: دی ۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۹ ق.ظ

  سلام با عرض تبریک بابت این سایت خوب و تکمیل. باید بگم تاحالا هیچ سایتی منو اینقدر به خودش جذب نکرده بود. واقعا متشکر

  پاسخ
 • saman گفته است: فروردین ۲۴, ۱۳۹۲ در ۶:۳۴ ب.ظ

  خیلی ممنون – مطلب خوب و مفیدی در مورد استفاده از پس زمینه در بتن طراحی وب سایت هست.

  پاسخ
 • بنویسید و افتخار دهید تا بخوانیم :

  pixeler pixeler