باگی به نام اسرائیل

۲۴ تیر ۱۳۹۳

دامنه جنایات اسرائیل به گوش همه رسیده است . مخصوصا این روزها که باز دوباره در غزه در حال خلق بحرانی دیگر در زمینه نقض حقوق بشر است . اما واقعا چرا اسرائیل به راحتی به خود اجازه می دهد که دست به چنین اقداماتی بزند و به راستی چرا مجامع حقوق بشری ، کشورهای توسعه یافته و افراد مدعی در این خصوص زمانی که به اسرائیل می رسند ، مواضعی نرم یا دوگانه اتخاذ می کنند .

اسرائیل باگی بزرگ در سیستم نظم نوین جهانی و حقوق بشر غربی است .

باگ به این مفهوم است که سیستم حقوق بشر غربی در مواجه با اسرائیل عملکرد خود را از دست می دهد و به نوعی گویا این کشور را در نظر نمی گیرد . ما در علم کامپیوتر به چیزی مشابه این “باگ” یا “خطا” می گوییم .

صیهونیسم / میثم خالوندی /1391

صیهونیسم / میثم خالوندی /۱۳۹۱

حقوق بشر خوب است ، اما اسرائیل یک استثنا است . گویا شهروندان اسرائیلی بیشتر از سایر شهروندان دنیا ارزش و اعتبار دارند .

برای من همیشه یک معیار خوب و روشن برای سنجش افراد و حکومت ها وجود دارد و آن نحوه برخود آنها با دولتی مثل اسرائیل است. هر چه قدر هم یک فرد یا دولت خود را حامی حقوق بشر نشان دهد ولی در مورد اسرائیل موضع محکمی اتخاذ نکند ، نشان می دهد که به حقوق بشر اعتقاد واقعی ندارد .

آمریکا که نشانه مشخصی از این رفتار دوگانه است و در طول تاریخ دیده ایم که همواره از جنایات این رژیم دفاع کرده است . آن هم با بهانه ای به نام “حق دفاع از خود” ، و جالب اینجاست که نوع این دفاع می تواند “پیش دستانه” باشد .

هوای این روزهای غزه

هوای این روزهای غزه

به سخنان زیر که در همین هفته اخیر گفته شده است ، دقت کنید :

بانکی مون ، دبیر کل سازمان ملل متحد :

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عملیاتی را که ضامن سلامتی اسرائیلی‌ها است، تشدید کرد! فلسطینی‌ها در نوار غزه در واقع به خاطر عدم مسئولیت پذیری جنبش حماس این مشکلات را تحمل می‌کنند و ما از افزایش قربانیان فلسطینی در نوار غزه بسیار نگرانیم!

وزیر خارجه وقت اسرائیل :

ما به حقوق بشر احترام می‌گذاریم و از جامعه جهانی می خواهیم تا به خشونت‌ها میان ما و فلسطین پایان دهد!

وزیر دفاع آمریکا :

اسرائیل حق دفاع از خودش را دارد

آیا واقعا و به طور مشخص  حمایت کور از اسرائیل در این سخنان مشخص نیست . آیا اسرائیل واقعا برای دفاع از خود باید مناطق مسکونی و کودکان را مورد اصابت قرار دهد . آیا موشک پرانی های حماس با حملات زرهی اسرائیل در یک سطح هستند . آیا واقعا آنطور که وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است ، آنها نگران حقوق بشر هستند ؟ .

از کسانی که اسرائیل به طور مستقیم یا غیر مستقیم در نحوه شکل گیری قدرت آنها تاثیر داشته است ، انتظاری جز این گونه حمایت های کور نیست . اما قضیه در مورد دوستان چگونه است ؟

کشورهای مسلمان منطقه که عملا سکوت کرده اند یا مواضع ضعیف اتخاذ کرده اند . به این دلیل که حفظ قدرت و ثروت خود را با منافع اسرائیل در یک راستا می بینند . بگذریم از اینکه خیلی از این حکام عرب که فقط ادعای مسلمانی دارند ، حمایت های مالی نیز از این رژیم کرده اند .

در داخل کشور هم ما با “باگ اسرائیل” مواجه هستیم .

تعدادی از روشن فکران وطنی نیز وجود دارند که در زمینه برخورد با اسرائیل مشخص و شفاف عمل نمی کنند . دوستانی که در مورد حقوق همجنسگرایان و زنان صحبت می کنند ، اما در مورد اسرائیل و جنایات آن چشم هایشان بسته است . از این دست روشن فکران خوشبختانه کم نداریم .

در پایان هم باید بگویم که اینجا یک وبلاگ سیاسی نیست و من هم قصد ندارم به این سمت پیش بروم . اما قضیه اسرائیل فراتر از این حرف هاست و لازم است هر کسی به هر شکلی که می تواند در مورد جنایات های این رژیم آپارتاید واشغال گر،  بیشتر بگوید .

۱۰ دیدگاه برای "باگی به نام اسرائیل"

 • میلاد گفته است: تیر ۲۵, ۱۳۹۳ در ۸:۱۸ ق.ظ

  مطلب خوبی بود، از اینکه بین مشغله‌های کاری و فکری انسان سعی داشته باشه نسبت به محیط اطرافش بی تفاوت نباشه خیلی جای تقدیر داره.
  خسته نباشی مهدی جان

  پاسخ
 • روح الله گفته است: مرداد ۱۰, ۱۳۹۳ در ۸:۳۹ ق.ظ

  آقا مهدی دید سیاسی و جهانیت هم مثل دید گرافیکیت حرف نداره لایک برای خودت و اعتقادت

  پاسخ
 • محمد مهدی گفته است: مرداد ۱۱, ۱۳۹۳ در ۹:۴۵ ق.ظ

  آفرین…
  آفرین…
  آفرین…
  و دیگر هیچ…!

  پاسخ
 • مجتبی گفته است: شهریور ۹, ۱۳۹۳ در ۹:۰۰ ب.ظ

  سلام خوب بود

  پاسخ
 • مهراد گفته است: شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

  “تعدادی از روشن فکران وطنی نیز وجود دارند که در زمینه برخورد با اسرائیل مشخص و شفاف عمل نمی کنند . دوستانی که در مورد حقوق همجنسگرایان و زنان صحبت می کنند ، اما در مورد اسرائیل و جنایات آن چشم هایشان بسته است . از این دست روشن فکران خوشبختانه کم نداریم .”

  با تشکر از مقاله‌ خوبتون، لزوما همه روشن فکران لازم نیست در مورد همه چیز نظر بدن.

  پاسخ
  • مهدی خدادادی گفته است: شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ در ۳:۰۴ ب.ظ

   اشاره من بیشتر مربوط به روشنفکرانی است که در باب حقوق بشر و حقوق اقلیت ها کار می کنند و در این مورد مهم سکوت اختیار می کنند . چون مساله حقوق بشری مهمی است و نیاز به توجه داره

   پاسخ
 • فرید گفته است: آذر ۲۳, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۹ ب.ظ

  مربوط به قبل از به دنیا اومدن من میشه ولی در حال حاضر اسرائیل یه کشور محسوب میشه و مرز داره. وقتی شما با صلاح سرد و یا حتی موشک اونا رو تحدید کنید اونا هم شما رو نابود میکنن !. آیا حماس موشک نزده؟ آیا حماس در پناهگاه میان مردم خودش فعالیت نداشته؟ آیا حماس در محله های مسکونی مردم فلسطین تجهیزات نظامی خودش رو برپا نکرده؟ با تمام این احوال باز هم آقای نتانیاهو قبل از بمباران مکانی، اطلاع راسانی میکنه حتی براشون از طریق هوا اعلامیه پخش میکنه. دیگه صحبتی برای سازمان ملل نمیمونه. این مردم مظلوم همون حماس هستند !

  پاسخ
  • مهدی خدادادی گفته است: آذر ۲۸, ۱۳۹۴ در ۱۱:۵۶ ق.ظ

   به چند نکته توجه کن :
   اول اینکه قضیه ای مربوط به گذشته میشه ، پس دیگه ولش کن ، استدلال درستی نیست . اگر کار اشتباهی در گذشته شده و حتی قبل از به دنیا اومدن من و شما هست ، با مرور زمان این اشتباه از بین نمیره .
   دوم اینکه مرزهای مشخصی داره اسرائیل ولی به این مرزها پایبند نیست . داره شهرک سازی می کنه و خیلی از مناطق ای که الان در اختیارش هست مال اون مرزهای مشخص نیست .
   سوم اینکه مردم فلسطین مدافع هستند و اسرائیل مهاجم هست. تا جایی که من می دونم دفاع کردن مشروع هست ولی تهاجم عمل بدی هست. خوب حجم این تهاجم هم اصلا قابل مقایسه با دفاع مردم فلسطین نیست .
   چهارم اینکه اطلاعیه پخش کردن جهت حمله ، حتی اگر فرض کنیم که چنین کاری انجام میشه . مجوز برای حمله نخواهد بود . الان اگر ایران بره و توی نیویورک اطلاعیه پخش کنه که ما می خواهیم حمله کنیم ، آیا مجوزی خواهد بود ؟! آیا هر کی کشته شد ، پای خودشه ؟

   در مجموع نظر شما تضادهای زیادی داره . امیدوارم سیاسی به موضوع نگاه نکیند و بدانید که منطق همیشه پیروز هست.

   پاسخ
   • منتظر المهدی گفته است: اسفند ۶, ۱۳۹۵ در ۸:۰۴ ق.ظ

    کاملا موافقم هم با مقالتون و هم با این جوابتون مخصوصا بخش آخرش.

    هدف فقط رهایی عراق و سوریه نیست/مسیرم از حلب است قدس را هدف دارم

    پاسخ
 • فاضل گفته است: اسفند ۲, ۱۳۹۴ در ۱:۳۷ ب.ظ

  همممممممممممم

  پاسخ
 • بنویسید و افتخار دهید تا بخوانیم :

  pixeler pixeler